Gyerünk az erdőbe!
A kiadós erdei túra nagyon fárasztó tud lenni, közben mégis remekül feltöltődünk és kikapcsolódunk.
A fák közt tett kitartó séta az egyik legegészségesebb testmozgás. Az aktív – különösen a hegynek felfelé tartó – gyaloglás növeli a szív, a tüdő és a láb izomzatának erejét, csökkenti a vér zsír- és koleszterintartalmát. Fokozza az étvágyat, de mivel egy óra alatt körülbelül négyszáz kalóriát égetünk el a tempós sétával, bátran falatozhatunk utána. A légzési problémákkal küzdők is fellélegezhetnek a rengetegben, hiszen itt a levegő tiszta por- és baktériummentes.
A kirándulás azonban csak akkor lesz felhőtlen, ha alaposan felkészülünk rá. Mindenképpen legyen nálunk esőkabát, mert az időjárás akár néhány órán belül jelentősen megváltozhat. A hátizsákba csomagoljunk ivóvizet, uzsonnát, térképet, sebtapaszt, pénzt, igazolványt, papír zsebkendőt, esetleg iránytűt, zsebkést és látcsövet. Ha gyerekkel vágunk neki az útnak, ne felejtsük otthon a váltóruhát, hiszen a kicsik mindig megtalálják a legnagyobb pocsolyát. Kisgyerekkel csak pár kilométeres túrát tervezzünk, és iktassunk bele néhány érdekes állomást. Egy kilátó, barlang vagy erdei kisvasút felkelti az érdeklődésüket, így nem unják meg olyan hamar a hosszú gyaloglást.
Ha nagyobbak a csemeték, akkor tanösvényt is választhatunk útvonalnak. Hazánkban jelenleg több mint száz ilyen sajátos turistaút van, amelyeket általnos természetismereti célból alakítottak ki. Akadnak köztük olyanok is, amelyek tematikusan mutatnak be egy-egy erdészeti, földtani, növénytani, állattani vagy kultúrtörténeti értékeket. A tanösvények általában nem túl hosszúak (2-7 kilométeresek), az út mentén ismertető táblák, magyarázatok, képek, kiépített megfigyelőhelyek segítik a tájékozódást.
Forrás: Fanny rejtvény IV. évf. 4-5. szám